Közel a 200. előadáshoz a Valahol Európában című musical
Reviczky Gábor újra a Magyar Színház színpadán!
A Magyar Színház örömmel jelenti be, hogy Reviczky Gábor a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, társulati tagként újra színpadra lép.
A Magyar Színházban színháztörténeti pillanatnak lehettek tanúi a nézők, amikor a legendás Reviczky Gábor újra színpadra lépett és elkápráztatta a közönséget a Valahol Európában című musicalben. A Hegedűs Gyula-emlékgyűrűvel, Ajtay Andor- és Ruttkai Éva-emlékdíjjal elismert színművész hétvégén két teltházas előadás során ismét életre keltette Simon Péter karakterét, amelynek végén a nézők állva ünnepeltek. A darab – amely eddig közel 200 előadást élt meg – Nagy Viktor rendezésében eredetileg is Reviczky szereplésével vált közönségsikerré, és most újra maradandó élményt nyújtott.
Az Arany Medál és Tolnay Klári-díjas Reviczky Gábor alakítása meghatározó része a Magyar Színház történetének, hiszen a Dés László, Nemes István, Böhm György, Korcsmáros György és Horváth Péter alkotta mű kezdetektől fogva az ő jelenlétével aratott sikert. A musical az elhagyott, háború sújtotta gyermekek megrendítő történetét mutatja be, akik Simon Péter, az idős karmester és zenész romos kastélyában találnak menedéket. A nézők most újra átélhették azokat a megható pillanatokat, amikor Reviczky előadásában felcsendültek a „Valahol Európában” és „A zene az kell…” című dalok, amelyek mély nyomot hagytak a közönség szívében.
A visszatérés nem csupán a színház számára jelentett különleges alkalmat, hanem a hazai színházi közösség is nagy érdeklődéssel fogadta. Reviczky Gábor játéka ezúttal is bebizonyította, miért tartják őt a színművészet egyik legkiválóbb képviselőjének, és miért fonódott össze neve a Magyar Színházzal. Az előadás felejthetetlen élményt nyújtott mindazoknak, akik részesei lehettek.
„Ez egy sötét történet, hisz mindkét felvonása halállal végződik, mégis ott van benne a jó, a katarzis felemelő érzése, mert a zene feloldja a konfliktusokat, és enyhíti a fájdalmat” – mondja Nagy Viktor rendező. „Az én olvasatomban Simon Péter, a karmester Don Quijote-szerű figura, aki önfeláldozó tettével hívja fel a figyelmet az elembertelenedő, kizökkent világra, és hozza el a megváltást védencei számára. Rendezői ars poeticám szerint nem a történelem átírt és újraértelmezett lapjai az érdekesek, hanem az, hogyan képesek az emberek átélni mindezt. Az emberséget keresem a történetekben.”
Leírás a darabról:
„Milliónyi éhes gyerek bitangol Európa-szerte. Nincs mit enniük, nincs hol aludniuk. Nem tudnak írni, olvasni, nem tudják, mi a zene, mi a szeretet. (…) Az otthonukat szétverte a háború.”
A háború árnyékában felnövő gyerekek bandába verődve igyekeznek túlélni a borzalmakat. Egy idős zenész, Simon Péter romos kastélyában lelnek menedékre, aki nem fosztogató bűnözőket, hanem segítségre szoruló, otthonuktól megfosztott árva gyermekeket lát bennük.
Egy varázslatos történet hűségről, bátorságról, barátságról és emberségről az embertelenségben. Radványi Géza és Balázs Béla azonos című filmje alapján készült a világhírű musical, Dés László – Nemes István – Böhm György – Korcsmáros György – Horváth Péter alkotásaként, Nagy Viktor rendezésében a Magyar Színház nagyszínpadán.
Reviczky Gábor kitüntetései:
a Magyar Érdemrend parancsnoki keresztje
Hegedűs Gyula-emlékgyűrű (1984)
Jászai Mari-díj (1986)
Ajtay Andor-emlékdíj (1997)
Alternatív Kossuth-díj (2007)
Ruttkai Éva-emlékdíj (2009)
Ajtay Andor-emlékdíj (2010)
Arany Medál díj (2010)
Hegedűs Gyula-emlékgyűrű (2010)
Kossuth-díj (2012)
Tolnay Klári-díj (2014)
a Nemzet Művésze (2021)