Szabó Zoltán

Hivatásos pályafutásának áttekintése

Szabó Zoltán hivatásos pályafutása a tisztavatást követően kezdődött, amikor századparancsnoki beosztást kapott. Ebben a pozícióban már korán megismerkedett a vezetői feladatokkal, különösen a személyi állomány képzésének és fejlesztésének kihívásaival. 1996-ban kezdte meg tanulmányait a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen, ahol 1999-ben szerzett diplomát, ezt követően az intézmény oktatója lett. Először szakoktatói, majd 1999-től egyetemi tanársegédi beosztásban dolgozott.

A pályafutásában fontos mérföldkő volt, amikor 2001-ben a Határőrség Országos Parancsnokság Gazdasági Főigazgatóságán belül a Gazdasági Ellátó Központ vezetéséért felelős szakterület élére került. Itt a Határőrség intézményeinek és személyi állományának anyagi-technikai ellátásáért, valamint a továbbképzések, konferenciák szervezéséért volt felelős. E munkájáért több kitüntetést is kapott, köztük elismerést a Határőrség Országos Parancsnokától, valamint 2006-ban főtanácsosi címet az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumtól.

2008-tól a rendészeti integrációt követően az ORFK Gazdasági Ellátó Központját vezette, majd még ugyanebben az évben átvette a Büntetés-végrehajtás Továbbképzési és Rehabilitációs Központjának igazgatói posztját. E szerepében fontos feladata volt a büntetés-végrehajtás személyi állományának szakmai továbbképzése, rehabilitációs programok szervezése, valamint a rekreációs lehetőségek biztosítása.

2017-ben, már dandártábornoki kinevezéssel, a BV Holding ügyvezetőjeként tevékenykedett, ahol többek között részt vett a migrációs feladatok koordinációjában, vezette az országhatár építéssel kapcsolatos munkálatokat, új börtönt terveztetett és építtetett, koordinálta a rendészeti szervek egyenruházati ellátását. Ebben az időszakban jelentős javulást mutattak a BV Holding pénzügyi eredményei is. 2017-ben a büntetés-végrehajtási szervezet állományában példás elhivatottsággal végzett értékes szakmai és vezetői tevékenysége elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszttel tüntették ki.

 

Az oktatási és kulturális igazgatás területén szerzett eredmények bemutatása

2019-től Szabó Zoltán fontos szerepet vállalt a kulturális szférában, különösen a magyar oktatási és kulturális intézmények gazdasági, infrastrukturális és üzemeltetési fejlesztésében. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Campus Üzemeltetési Iroda élén dolgozva vezette az egyetem üzemeltetési és ingatlangazdálkodási feladatait, valamint több stratégiai projekt lebonyolításáért felelt. Az NKE mobil applikációjának bevezetésétől kezdve a Ludovika Park projekt megvalósításáig számos innovatív kezdeményezést vitt véghez. Ezen kívül közreműködött az NKE és a Digitális Jólét Program közötti együttműködés elindításában, valamint az Orczy Park brandjének kialakításában.

Később az NKE Szolgáltató Nonprofit Kft. ügyvezetőjeként fontos eredménye a cég átvilágítása és a stratégiai irányvonalainak kidolgozása, melyek során a szolgáltatási és üzemeltetési üzletág fejlesztésére és racionalizálására koncentrált. Az általa kezdeményezett változtatások nagyban hozzájárultak az egyetemi szolgáltatási portfólió gazdasági stabilitásához és hatékonyságnöveléséhez.

2021 februárjától Szabó Zoltán a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) gazdasági ügyekért felelős kancellárhelyettesi beosztása mellett a Campus Igazgatóság vezetői feladatait is ellátta. Ebben az időszakban zajlott le sikeresen az SZFE modellváltása, melynek következtében az egyetem jelentős átalakuláson ment keresztül. Szabó Zoltán véghez vitte az intézmény történelmének legnagyobb szabású ingatlanfejlesztését: vezetése alatt megvalósult egy új budai campus kialakítása, valamint megtörtént az SZFE épületállományának teljes felújítása, beleértve az energetikai hatékonyság javítását, az esztétikai és komfortnövelő beavatkozásokat, mindezekkel az SZFE immáron XXI. századi elvárásoknak megfelelő művészeti oktatási környezetet biztosít a hallgatók számára. Szabó Zoltán irányításával több színházi játszóhelyet és mozitermet alakítottak ki, nagyértékű technológiai fejlesztések történtek, beleértve a színpad- és fénytechnika modernizálását, különösen a műemléki védettségű Uránia Nemzeti Filmszínház épületében.

Az SZFE modellváltását követően Szabó Zoltán egyik legfontosabb feladata az intézmény gazdasági és adminisztratív rendbetétele volt, amely során sikeresen megteremtette az alapokat a hosszú távú működési stabilitáshoz. Nagyban hozzájárult a felsőoktatási intézményi akkreditáció megszerzéséhez, a törvényeknek megfelelő jogi, gazdasági és szakmai működési rend visszaállításához.

 

2023 novemberétől Szabó Zoltán a Pesti Magyar Színház (2024 szeptemberétől Magyar Színház) gazdasági igazgatói pozícióját tölti be.